Trwa ładowanie proszę czekać ...

Czego potrzebujesz do wspinaczki?

30 listopada 2016

Ile potrzebujemy sprzętu, jeśli chcemy wspinać się profesjonalnie? Tak naprawdę, możemy się ograniczyć do minimum, albo zapełnić akcesoriami wszystkie wolne pomieszczenia.

Sprzęt dla początkujących
We wspinaczce przede wszystkim liczy się komfort oraz bezpieczeństwo. Na ściankę wspinaczkową możesz iść w dżinsach i trampkach, a podstawowy sprzęt wypożyczyć za grosze. Jeśli jednak bardziej wkręciłeś się w ten sport, na pewno poczujesz, że potrzebny Ci przynajmniej podstawowy sprzęt. Zacznij więc od kupna bardzo przydatnej rzeczy – butów. Nie wydasz na nie więcej niż na buty dla początkującego biegacza czy rowerzysty, ceny oscylują w przedziale między 200-250 złotych. Na „pierwszy raz” dobrze jednak wybrać się do sklepu, przymierzyć wybrane modele i porozmawiać ze specjalistą, lepiej nie kupować butów do wspinaczki w supermarketach czy on-line (chyba że naprawdę ktoś mocno Ci jakiś model poleci).

W komplecie do butów kup również woreczek na magnezję, czyli biały proszek, który wchłania pot i wilgoć oraz pomaga w utrzymywaniu się na chwytach wspinaczkowych. Zapłacisz za to ok. 50 złotych, natomiast sama magnezja występuje na rynku w trzech opcjach: proszku (wada proszku – wszystko jest białe, sypie się i rozpyla w powietrzu. Zaleta – kupujesz ją na wagę i kosztuje gorsze), kulkach (mniej się pyli i jest wygodniejsza, cena to około 10 złotych) i w płynie (w butelce, najdroższa opcja, około 30 złotych, ale też wygodniejsza niż postać sproszkowana). Taki zestaw – buty plus magnezja – pozwoli Ci wspinać się po ściankach wręcz do upadłego. I nie potrzebujesz tak naprawdę nic więcej, bo buty zapewnią komfort.

Sprzęt na skałki
Ale kiedy zrobi się cieplej, na pewno zapragniesz wyjść na zewnątrz i zdobyć jakieś skały. Wtedy potrzebujesz uprzęży wspinaczkowej – zapłacisz za nią między 150-300 złotymi, ale na rynku jest ogromny wybór modeli i zawsze może się zdarzyć, że trafisz na promocję albo po prostu odkupisz od kogoś uprząż używaną. Do uprzęży przyda się jeszcze karabinek HMS oraz urządzenie wspomagające w asekuracji (przyrząd asekuracyjno-zjazdowy).

Na skałkach będziesz potrzebował również liny wspinaczkowej (prawdopodobnie pojedynczej i dynamicznej 60 metrowej, o rodzajach lin wspinaczkowych poczytaj więcej, ewentualnie dopytaj o nie w specjalistycznych sklepach). Obsługi liny musisz się nauczyć, a najlepiej zrobić to podczas kursu wspinaczkowego z profesjonalnym instruktorem. Cena takiej liny razem z „futerałem” to ok. 650 złotych (ewentualnie zawsze możesz zmieścić ją w dużej Ikeowej torbie). Będziesz potrzebował również akcesorii do przymocowania liny.
I koniecznie pamiętaj o kasku! Dobre kaski zaczynają się już od około 150 złotych, a na pewno dadzą poczucie bezpieczeństwa w razie nieoczekiwanej sytuacji. Twoje zdrowie jest najważniejsze!