Trwa ładowanie proszę czekać ...

Porady dla początkujących wspinaczy

30 listopada 2016

Jeśli szukasz nowych pomysłów na ciekawe i aktywne spędzanie czasu, być może wspinaczka będzie dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Miłośnicy wspinaczki mówią, że jest dla nich czymś więcej niż tylko sportem, a bardziej sposobem na nieustanne sprawdzanie własnych możliwości i ograniczeń. Tym bardziej, że uprawiać wspinaczkę możesz niezależnie od wieku, płci czy nawet niepełnosprawności – wspina się bowiem przede wszystkim głową.

Co powinien wiedzieć początkujący wspinacz?
W grupie raźniej – nawet jeśli jesteś zadeklarowanym samotnikiem, rozważ możliwość zapisania się na sekcję wspinaczkową. Po prostu, to najłatwiejsze rozwiązanie, jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z tym sportem. Spotkasz się z doświadczonymi ludźmi, którzy na pewno będą służyli radami i motywowali do działania, a poza tym od razu na wstępie zostaniesz przeszkolony z podstawowych technik asekuracyjnych. Nawet, jeśli się zmęczysz, będziesz miał okazję poobserwować jak świetnie wspinają się zaawansowani wspinacze! Stając się członkiem sekcji wspinaczkowej, będziesz pod okiem instruktora, który nauczy Cię dobrze się wspinać, a przez to, że spotkania odbywają się w określonym czasie, będziesz miał motywację by chodzić na nie regularnie.

Nie martw się, grupy są niewielkie i dla każdego znajduje się czas na indywidualne doskonalenie umiejętności. W ten sposób szybciej podniesiesz swój poziom wspinania!A wtedy apetyt na pewno nie zmaleje. Kolejnym krokiem byłoby zapisanie się na kurs wspinaczkowy, jednak taki „na żywo”, z wykorzystaniem ścianki wspinaczkowej. Takie kursy trwają zazwyczaj od 4 do 6 dni i są pigułką podstawowej wiedzy o technikach i sprzęcie potrzebnym do wspinania. Robiąc taki kurs możesz mieć pewność, że uczysz się od najlepszych, co daje poczucie bezpieczeństwa. Nie polecamy kursów on-line lub książkowych, wspinaczka jest jednak dziedziną, którą powinieneś odczuć przede wszystkim praktycznie, a nie teoretycznie. Teoria będzie bardzo ważna, jeśli będziesz chciał systematycznie podnosić swoje kwalifikacje.
Wybierając wspinaczkę w terenie nie rób z siebie bohatera. Każdy kiedyś zaczynał.

Powinieneś dostosować skały do własnej kondycji, odwagi, możliwości i warunków pogodowych. Sprawdź w przewodniku wspinaczkowym, która droga będzie dla Ciebie najlepsza, na początku wybieraj pomiędzy tymi oznaczonymi od III do V stopnia. Nie porywaj się na zaawansowane skały – lepiej zaczynać małymi krokami, prawda? Nie ma sensu przeskakiwanie siebie, nad tym wyzwaniami będziesz pracował, kiedy nauczysz się podstaw.
Szanuj środowisko – to bardzo ważna zasada, nie tylko dla kogoś początkującego. Nie zostawiaj za sobą śmieci ani niepotrzebnych rzeczy. Przyjmij zasadę, że wszystko, co ze sobą przyniesiesz, zabierasz ze sobą i pozbywasz się w przeznaczonych do tego miejscach.
Pamiętaj też o tym, że na początku wspinania na skałach, lepiej zabierać ze sobą kogoś doświadczonego, który może okazać się niezastąpiony w chwilach, kiedy poniosą Cię emocje lub znajdziesz się w nieoczekiwanej sytuacji. I przede wszystkim – baw się dobrze!