Trwa ładowanie proszę czekać ...

Co spakować do plecaka na zimowy trekking? Cz. 1

26 kwietnia 2017

Kto nie lubi zimy, bo jest zimno, w mieście plucha i mróz, szybko robi się ciemno i jakby mógł zamknąłby się na całą zimę w ciepłym mieszkaniu polecam wybrać się na wycieczkę w góry. Góry w zimie wyglądają bajecznie! Całe pokryte białym puchem przypominają krainę śniegu. Do takiej wyprawy należy się jednak odpowiednio spakować i przygotować merytorycznie.

Mapa, GPS

 Najważniejsze to bezpiecznie wyjść w góry i bezpiecznie wrócić. Wybierając się
w góry trzeba mieć przy sobie mapę! W zimie lepsza będzie ta laminowana, która nie zmoknie, gdy jest mokro od śniegu. Przyda się także GPS lub aplikacja w telefonie pokazująca, na którym etapie szlaku obecnie się znajdujemy lub tradycyjny kompas. Kompas pozwoli nam na prawidłowe ustawienie mapy.

 Praca GPS zależna jest od zasilania i siły sygnału. Jeśli wyczerpie się bateria lub nie będziemy mieć sygnału w ogóle GPS będzie bezużyteczny. Warto pamiętać, że zimą żywotność baterii jest znacznie krótsza dlatego należy takie urządzenia trzymać w cieple.

Apteczka
W apteczce na wyprawę zimową powinna znaleźć się między innymi folia NRC lub koc termiczny, ogrzewacz chemiczny, te jednorazowe lub wielokrotnego użytku. Ogrzewacze pozwolą się nam rozgrzać w awaryjnych sytuacjach. Oczywiście obowiązkowe są plastry, płyn do odkażania ran, gaza, tłusty krem chroniący przed mrozem, krem z filtrami przeciw promieniowaniu, a także gogle i okulary przeciwsłoneczne.

Termos i pożywienie

 Pożywienie jakie zabieramy powinny być kaloryczne, by zapewnić siłę na całodniowe wyprawy. Warto mieć także coś słodkiego, by szybko uzupełnić spadek cukru, najlepsze będą batony musli lub gorzka czekolada.

 Jeśli chodzi o termos powinien być dobry. Zwykłe termosy, kupione w marketach nie trzymają długo
ciepła, chyba że są to termosy znanych i cenionych firm. W góry można zabrać ze sobą gorącą herbatę lub kawę. Wskazana jest bardziej herbata, gdyż nie obniża tak poziomu cukru we krwi jak kawa. Herbatę można wzbogacić imbirem, miodem, goździkami, cynamonem. By termos dłużej trzymał ciepło należy  przed zrobieniem w nim herbaty trzeba wlać wrzątek na parę minut.

 W górach nie należy pić alkoholu. Alkohol rozszerza naczynia krwionośne i daj tylko pozorne uczucie rozgrzania. W rzeczywistości alkohol powoduje szybsze wychłodzenie organizmu. Jest to niebezpieczne, gdy idziemy w góry.