Trwa ładowanie proszę czekać ...

Co spakować do plecaka na zimowy trekking? Cz. 2

26 kwietnia 2017

W pierwszej części artykułu wspomnieliśmy co należy zabrać w góry zimą jeśli chodzi o apteczkę, pożywienie i orientację w terenie. Poniżej znajdziecie wskazówki jakie ubrania zabrać, sprzęty i akcesoria, które znacznie ułatwią podróżowanie.

Ubranie

 W zależności na ile dni wybieramy się w góry, czy jest to jednodniowa wycieczka, czy kilkudniowa wyprawa ze spaniem w schronisku trzeba wziąć oczywiście zapasowe, ciepłe ubrania. W plecaku powinien znajdować się ciepły polar, kurtka z puchem, zapasowe rękawiczki, czapka oraz szalik, a także skarpety. Dobrze jest zapakować ubrania w foliowe worki, by nie zamokły. 

Czołówka

 Czołówka, czy może zwykła latarka na pewno przydadzą się na każdą wyprawę
w góry. Zimą dni są krótsze, wychodząc w góry wcześnie rano, czy wracając po zmierzchu nawet idąc przez las latarka się przyda. Czołówka jest o tyle lepsza, że nie trzeba jej trzymać w rękach, które można schować do kieszeni, gdy jest zimno. W zimie krótszą żywotność mają baterie. Dlatego też trzeba wziąć zapasowe. Baterie należy trzymać w ciepłym miejscu.

Stuptuty

 W zimie, gdy jest dużo śniegu na szlakach przydadzą się stuptuty. Są to ochraniacze na buty, które zapobiegają dostaniu się śniegu do ich środka. Przed wyjściem w góry należy sprawdzić, czy wszystkie zamki i zatrzaski działają prawidłowo.

 Sprzęt lawinowy

 Jeśli będziemy poruszać się w miejscach zagrożonych lawinami trzeba wziąć odpowiedni sprzęt. W jego skład wchodzi: sonda, detektor oraz łopata., może być mała saperka. Nikt przecież nie chodzi po górach z normalną łopatą. Należy także przed wyjściem w góry zapoznać się z zasadami zachowania w sytuacji zejścia lawiny oraz stopniem zagrożenia lawinowego.

Sprzęt na śnieg i lód

 Wychodząc w wyższe partie gór ze względów bezpieczeństwa trzeba mieć ze sobą raki, czekan, ewentualnie kije. Kije ułatwią wchodzenie oraz schodzenie poprzez pomoc w utrzymaniu równowagi. Raki sprawią, że nie będziemy się ślizgać, a czekan poratuje nas w wspinaczce i przy pośliźnięciach. Przed wyjściem w góry należy dopasować raki, zapoznać się z instrukcją obsługi czekana – jak go używać przy wspinaczce, jak go chwytać przy upadkach. Nawet najlepszy sprzęt nie zagwarantuje bezpieczeństwa, jeśli nie będziemy umieli się nim posługiwać.