Trwa ładowanie proszę czekać ...

Trekking zimą – jaki zabrać sprzęt w góry

26 kwietnia 2017

Do trekkingu zimowego należy się odpowiednio przygotować. Najważniejsza jest ciepłą odzież, zawartość plecaka i oczywiście odpowiedni sprzęt, dzięki któremu wycieczka w góry będzie nie tylko przyjemna, ale i bezpieczna. Podpowiadamy jaki sprzęt zabrać ze sobą i czym się przy tym kierować.

Raczki i raki

 Wiele osób nie wie, co to w ogóle jest czy faktycznie jest niezbędne w górach zimą. Otóż raczki to są nakładki na buty, które mają za zadanie chronić przed pośliźnięciami i upadkiem. Zazwyczaj są wykonane z gumy, którą naciąga się na buty. Od spodu zaś posiadają kolce różnego rodzaju, czy łańcuszki. Można używać ich do chodzenia po mieście, gdy jest dużo lodu na chodnikach, a także po dolinkach w górach. Niestety nie sprawdzają się w wyższych partiach gór. Przy wchodzeniu, czy schodzeniu ze stromych podejść ząbki często się wyłamują, a nawet potrafią spaść z buta. 

 Raków z kolei jest kilka rodzajów. Dla amatorów najlepsze będą raki paskowe, które dopasowuje się do wielkości buta i wiąże wokół kostki. W Internecie, czy na kanałach
z filmami można znaleźć instrukcje jak prawidłowo wiązać raki, by się nie rozwiązały. Raki paskowe zakłada się na buty ze sztywniejszą podeszwą, warto o tym pamiętać przy zakupie butów. W rakach także należy nauczyć się odpowiednio chodzić, ale nie jest to trudne. Do raków półautomatycznych, czy automatycznych już musimy mieć specjalne obuwie.

 W górach, które są mało uczęszczane przez turystów i szlaki są zasypane lepiej sprawdzą się rakiety śnieżne. Dzięki temu nie zapadniemy się w głęboki śnieg. Mogą się sprawdzić np. w Beskidach, czy Bieszczadach.

Czekan oraz kije trekkingowe

 Kiedyś we wspinaniu pomagały wszystkim znane ciupagi. Dziś kupuje się je jako pamiątkę na Krupówkach, czy innych bazarach. Obecnie do wspinaczki używa się czekana. Służy on do wspinaczki, podpierania się, asekuracji, a przede wszystkim do hamowania w razie upadku. Są dwa rodzaje czekanów: tradycyjne oraz specjalistyczne. Tradycyjne na dole zakończone są grotem, głowica z jednej strony ma ostrze służące do hamowania, a z drugiej strony łopatkę, którą można np. wyrzeźbić stopnie w twardym śniegu. Czekany specjalistyczne są przeznaczone do wspinaczki po lodzie lub w skałach zimową porą. Można je poznać po tym, że są dużo krótsze. Czekan należy nauczyć się posługiwać, szczególnie hamować, gdyż nie jest to takie proste w sytuacji, gdy się upada.

 Przydatne też mogą okazać się kije teleskopowe z regulowaną wysokością. Ułatwiają chodzenie po śniegu, zapobiegają upadkom, czy ułatwiają podchodzenie, gdy buty się ślizgają, pozwalają na utrzymanie równowagi. Kijek powinien mieć wymienne końcówki na śnieg, czy rączkę, by razie upadku kij nie wyśliznął się z ręki. W sytuacjach gdy potrzebny jest czekan, jeden kij przyczepiamy do plecaka. Wówczas to czekan umieszczamy w ręce znajdującej się od strony zbocza, a kij w drugiej ręce.

Dodatkowe akcesoria

 Zimą nie można zapomnieć o latarce czołowej, gdyż zimą szybko robi się ciemno. Warto mieć zapasowe baterie, gdyż wyczerpują się one znacznie szybciej zimą, niż latem. Można także kupić latarkę z bateriami na długim kablu, dzięki czemu możemy schować je do kieszeni. Przydatny może przydać się powerbank, gdyż od robienia zdjęć szybciej także wyczerpie się bateria w telefonie. Warto mieć przy sobie folię NRC, czy zapałki sztormowe. Podstawą są przekąski energetyczne i gorący napój.